نگرانی از طغیان پاییزه التور در خوزستان
نگرانی از طغیان پاییزه التور در خوزستان
معاون فنی مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به قرار گرفتن در آستانه بروز پیک التور (وبا)، گفت: در صورت فعال شدن میکروب، نگرانی از مواجه شدن با طغیان بیماری ایجاد می‌شود.

ناصر ضیغمی در جلسه کمیته آب و فاضلاب و التور که امروز (۲۹ شهریورماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به تغییرات شرایط آب و هوا و پیشینه التور (وبا) در استان‌هایی از قبیل خوزستان؛ در صورت فعال شدن میکروب، نگرانی از مواجه شدن با طغیان بیماری ایجاد می‌شود.

وی افزود: التور به دلیل سرایت‌پذیری گسترده اهمیت دارد اما بیماری‌های دیگری از جمله اسهال خونی و هپاتیت  A نیز از طریق آب آلوده منتقل می‌شوند.

معاون فنی مرکز بهداشت خوزستان گفت: در استان‌هایی مانند خوزستان، در فصل بهار و پاییز پیک التور رخ می‌دهد؛ مهم‌ترین مساله در بروز التور، بحث آب است که با توجه به گزارش‌های ارائه‌شده، در برخی شهرستان‌ها مشکلات میزان مطلوبیت میکروبی و کلرزنی جدی‌تر است. کدورت آب نیز در بروز این بیماری‌ها موثر است.

وی با اشاره به مشکل ۲۰ ساله آب و فاضلاب در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی، بیان کرد: مشکلات این نقاط و روستاهایی که تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب نیستند باید حل شود تا بستر بیماری‌زایی از جمله بروز التور رخ ندهد.

ضیغمی افزود: امیدواریم مانند سال‌های گذشته با طغیان التور مواجه نشویم اما این خطر بالقوه همیشه وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد. در صورت جدی گرفتن کلرزنی و مطلوبیت میکروبی آب، امیدواریم با این مسائل مواجه نشویم.

  • منبع خبر : ایسنا